loader
Parça Adı Süre

Hüsnü Aydoğdu #1

Hüsnü Aydoğdu #2

Hüsnü Aydoğdu #3

Hüsnü Aydoğdu #4

Hüsnü Aydoğdu
 Büyükelçilikte şehitleri anma etkinliği

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla bir anma programı düzenlendi.
 
Türk Amerikan Öğrenciler Derneği'nin (TurkASA) organize ettiği, büyükelçiliğin ev sahipliğindeki programa Büyükelçi Serdar Kılıç ve eşi Sinem Kılıç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Washington Temsilcisi Ahmet Erdengiz, TurkASA üyeleri ile Türk-Amerikan derneklerinin temsilcileri, Washington ve çevresinde yaşayan Türkler ve büyükelçilik çalışanları katıldı.
 
Büyükelçilik bahçesindeki Atatürk anıtına çelenk koyulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
 
Etkinlikte, Çanakkale Zaferi'nin Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğuna işaret eden bir konuşma yapan Hava Uçak Bakım Binbaşı Hakan Şan, kazanılan zafer hakkında bilgi verdi.
 
Çanakkale Savaşı'na ilişkin video gösterisinin de yapıldığı etkinliğin sonunda, emekli TRT Türk halk müziği sanatçısı Hüsnü Aydoğdu da türküler söyledi.
 
-Şehitler Boston'da da anıldı-
 
Bu arada, Boston Başkonsolosluğu da ASALA terör örgütü tarafından 1982 yılında şehit edilen Boston eski Fahri Başkonsolosu Orhan Gündüz'ü kabri başında andı.
 
Buradaki etkinlikte konuşan Boston Başkonsolosu Ömür Budak, 33 yıl önce teröristlerce katledilen diplomat Gündüz'ü rahmetle anmak ve kendisine vefa borçlarını yerine getirmek istediklerini belirterek, şunları kaydetti:
 
"Tarihimize altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin bu sene 100. yıl dönümünü kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Bu önemli günde kutsal vatanımız için canlarını feda ederek ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizin, yurtdışında görevli oldukları sırada menfur saldırılara uğrayarak şehit edilen Dışişleri Bakanlığı mensupları ile diğer kamu görevlileri ve aile fertlerinin yüce hatırası önünde rahmet, minnet ve saygıyla eğiliyoruz."
 
Boston kentinde ayrıca MIT, Harvard Üniversitesi, Boston Üniversitesi, Northeastern Üniversitesi ve Brandeis Üniversitesi'ndeki Türk öğrenci derneklerinin ortaklaşa düzenledikleri etkinlikte, Tolga Örnek'in "Gelibolu" adlı belgesel filmi gösterildi.